Parafialne dziedzictwo muzyczne

Nasza społeczność jest dziedzicem wielu tradycji muzycznych. Do dziś zachowało się niewiele śladów historycznych. Poniżej przedstawiamy te, które udało nam się udokumentować.

ORKIESTRA MANDOLINOWA


Chór mandolinowy z Parafii Ewangelickiej w Wiżajnach

W latach 20. i 30. XIX wieku zaczęły powstawać chóry i orkiestry mandolinowe. Parafia ewangelicka w Wiżajnach również stworzyła taki zespół. Dziś tradycja zanikła, pozostało prezentowane zdjęcie oraz jedna mandolina, która przetrwała zawieruchę wojenną. Zostanie zaprezentowana na organizowanej właśnie wystawie z okazji 500-lecia Reformacji, a dotyczącej ewangelików Suwałk i Suwalszczyzny.


Poniżej link do istniejących podobnych zespołów

ORGANY PARAFII W WIŻAJNACHOrgany parafii w Wiżajnach

Organy w kościele ewangelickim w Wiżajnach zostały wybudowane w 1879 roku. O samym instrumencie wiemy niewiele, nie zachowała się też żadna fotografia ani opis instrumentu.

Za to znani są twórcy instrumentu. Była to firma Die Orgelbauanstalt Gebruder Walter, którą założył Gottlieb Andreas Walter, organmistrz w Guhrau (obecnie Góra w woj. dolnośląskim), w roku 1824. W roku 1850 zakład przejęli najstarsi synowie Theodor i Ludwig. Młodszy syn Emil dołączył w 1869 i pozostał w spółce do 1904. Firma rozwijała się, tworząc instrumenty głównie do kościołów ewangelickich, ale także katolickich oraz synagog, zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Posiadała nawet patent „Suboktavkoppel” z roku 1853.


CHÓR PARAFII EWANGELICKIEJ W SUWAŁKACHChór parafii ewangelickiej w Suwałkach

Niestety nie posiadamy informacji, w którym roku powstał chór przy parafii ewangelickiej w Suwałkach. Niemal każda parafia posiadała swój chór czterogłosowy, większe wspólnoty nawet kilka, w tym orkiestry dęte zwane chórami puzonistów. Najczęściej osobą odpowiedzialną za prowadzenie chóru był kantor, zaś prowadzony śpiew był czterogłosowy.

Na zdjęciu chór w latach 30. XX wieku. Pośrodku siedzi ks. Wilhelm Artur Borkenhagen. A może ktoś rozpoznaje chórzystów?