Ewangelicy w Polsce

MAŁYSZ ADAM


Małysz Adam - źródło skijumping.pl

Adam Małysz (ur. 3 grudnia 1977 w Wiśle) – Luteranin. Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich. Sukcesów za sobą ma bardzo wiele. Jest czterokrotnym medalistą olimpijskim, czterokrotnym indywidualnym mistrzem świata, czterokrotnym (w tym trzykrotny z rzędu) zdobywcą Pucharu Świata. Zwyciężał w 39 konkursach Pucharu Świata, triumfował również w Turnieju Czterech Skoczni, trzy razy zwyciężył w Turnieju Nordyckim. Po sezonie 2010/2011 zakończył karierę skoczka narciarskiego a następnie rozpoczął starty w rajdach terenowych. W 2012 zdobył tytuł międzynarodowego rajdowego mistrza Polski i Czech. Trzykrotnie uczestniczył w Rajdzie Dakar. W kwietniu 2013 odniósł pierwsze w karierze kierowcy rajdowe zwycięstwo. Od października 2016 roku pełni funkcje dyrektora koordynatora kadry narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. W Wiśle znajduje się skocznia duża HS134 nazwana imieniem Adama Małysza.

Warto zajrzeć na jego stronę
http://www.malysz.pl/


ŻYŁA PIOTR


Żyła Piotr - źródło eurosport.onet.pl

Piotr Żyła (ur. 16 stycznia 1987 w Cieszynie) – Luteranin. Znany z optymizmu i humoru skoczek narciarski. Jest zawodnikiem klubu KS Wisła a także reprezentantem Polski. Był dwukrotnym drużynowym brązowym medalistą mistrzostw świata w 2013 i 2015, oraz wystąpił na olimpiadzie w Soczi 2014.

Z jego osiągnięć należy jeszcze nadmienić, że był trzykrotnym indywidualnym mistrzem Polski (dwa razy zimą i raz latem) i zdobywcą jedenastu innych medali krajowego czempionatu. Drużynowy wicemistrz świata juniorów z 2005. Zwycięzca konkursu Pucharu Świata w Oslo w sezonie 2012/2013. W tymże sezonie uzyskał najwyższą lokatę w klasyfikacji generalnej, plasując się na 15. pozycji. Ponadto stawał na podium PŚ jeszcze w jednym konkursie indywidualnym i w pięciu drużynowych. Drugi zawodnik 65. Turnieju Czterech Skoczni w 2017 roku.